Období Ramadánu

Ramadán je muslimy na celém světě považován za nejposvátnější měsíc.

Odehrává se během devátého měsíce islámského kalendáře, který je lunární. Každý rok se Ramadán posouvá přibližně o deset dní dopředu. Začátek Ramadánu je podmíněn pozorováním Měsíce, a proto se v různých částech světa liší.

Ramadán je pro muslimy velmi zvláštní, radostný, duchovní čas.
Je to čas duchovní oddanosti a rodinného spojení. Kromě půstu (nepijí, nejedí, nekouří, nežvýkají) tráví čas čtením Koránu, modlitbami a účasti na charitativních aktivitách.
Mnoho muslimů považuje ramadán za své oblíbené období podobně jako křesťané období adventu.


Ve dnech předcházejících Ramadánu se ománské rodiny horlivě připravují na měsíc oslav. Stejně jako u nás před Vánoci podstupuje mnoho muslimských domácností "ramadánový úklid", kdy je celý dům uklizen shora dolů, protože podle islámu je čistota polovinou víry.
Následují OPRAVDU VELKÉ NÁKUPY potravin a všech potřeb pro pořádání slavnostních večeří iftar. Početné rodiny se při nich scházejí, aby přerušily půst. Ománci kladou velký důraz na posilování vztahů i s ostatními rodinami.
Jídlo a sladkosti často připravují společně, nebo 
na znamení náklonnosti a tolerance vyměňují se sousedy. 

Život během dne se v Ramadánu výrazně mění.
V tomto ročním období je Omán mnohem tišší a pomalejší.
Nikde nehraje živá hudba. Obyvatelé by měli stále chodit od rána do práce, ale mnoho podniků si bere celý měsíc Ramadánu volno nebo mění otevírací dobu, takže mají otevřeno pouze večer. Pokud nemusí dopoledne pracovat, spí muslimové často až do pozdních odpoledních hodin.
Výjimečně mohou být místní lidé během dne trochu unavení a nevrlí z dlouhého hodování po nocích a držení přísného půstu během dne. 

Den začíná před svítáním, kdy Ománci snědí brzké ranní jídlo suhúr.

Suhúr je nejdůležitějším jídlem dne, protože toto jídlo před úsvitem je tím, které poskytuje energii na 16 hodin přísného půstu, který následuje. Mezi oblíbené pokrmy suhúr patří různé datle, tradiční ománská chalva, laban (nápoj na bázi jogurtu), čerstvé ovoce, cereálie, vejce a kahwa (silná a sladká káva).

Jak den postupuje, muslimové se zdržují jídla, pití, kouření a dalších potěšení.

Když se slunce blíží k obzoru, nálada v Ománu se mění. Večerní výzva k modlitbě, označuje konec denního půstu. Rodiny a přátelé scházejí, aby přerušili svůj půst stejně jako Prorok Mohamed douškem vody a několika datlemi, aby se pomodlili večerní modlitby, a pak teprve začali hodovat se svými rodinami.

Ramadán přináší muslimům nejen duchovní očistu, ale má i vliv na jejich zdraví.

Ramadán je ideální čas, kdy se díky půstu mnozí navždy zbaví svých špatných návyků, jako je kouření, velké porce jídla, obliba sladkých jídel a nápojů.

Hlavní jídlo dne iftar, je speciálním zážitkem.

Iftár je projevem pospolitosti a je běžné, že se rodiny a přátelé scházejí, aby si pochutnali na jídle. Mezi tradiční pokrmy iftar patří ománská shuwa, tradiční pokrm z pomalu pečeného jehněčího, hovězího, nebo velbloudího masa podávaný s rýží.
Pokud jste pozváni na toto jídlo, je neslušné pozvání odmítnout!!!

Po přerušení půstu Omán ožívá.

Ulice, které byly celý den tiché a prázdné, jsou zaplněny auty, lidmi, kteří se budou vzájemně navštěvovat, nakupovat nebo jen tak chodit po plážích a parky.
Ramadán dodržují všichni muslimové kromě malých dětí, těhotných nebo kojících matek a těch, kterým v dodržování pravidel brání povolání nebo mají zdravotní potíže.
Malé děti začínají s půstem v různém věku tím, že se postí jen několik hodin, aby si postupně zvykly na celý den. Obvykle se pro půst rozhodne dítě samo.
U dospívajících se už očekává dodržování půstu jako u dospělých.

Během ramadánu v Ománu nabízí mnoho restaurací a hotelů speciální menu iftar a suhúr. Tato menu často obsahují tradiční ománskou a arabskou kuchyni, stejně jako mezinárodní jídla.

Ramadán je zakončen svátkem ukončení půstu Eid al-Fitr, který trvá tři dny.

Eid al-Fitr jsou tři dny hodování, oslav a všeobecného veselí s rodinou a blízkými.
Města se rozzáří a ožijí oslavami. Pozdrav Eid Mubarak se ozývá ulicemi, svítí, bliká na budovách, upozorňuje na slevy....

Rozvětvené rodiny a příbuzní se scházejí k modlitbám, po nichž následuje společné vydatné jídlo. Muslimové se valí do mešit, na prostranství před nimi, aby se modlili.

Nákupní centra zažívají velký nápor, místní se hrnou na nákupy potravin, sladkostí a nového oblečení. Během oslav se muži a ženy oblékají do svého nejlepšího oblečení.
Na tři dny Eid al-Fitr se obvykle kupují tři sady oblečení. Muži jsou vidět ve sněhobílých dišdašách a
ženy ve splývavých abajách s dokonale nalíčenýma očima a rukama nazdobenýma propracovanými vzory hennou.

Důležitou součástí oslav jsou rodinná setkávání, výměna dárků a milodary chudým.