Na silnicích Dhofáru

Pravidla silničního provozu v Ománu se řídí mezinárodními standardy. Alkohol za volantem není tolerován (hrozí opravdu vysoké pokuty, dokonce i vězení). Řídit může každý, kdo má platný řidičský průkaz. Cizinci musí mít průkaz s mezinárodní platností (50 Kč + foto, na počkání), nestačí náš evropský.

Všechny dopravní značky v Ománu mají číslice indické (v arabštině) i arabské (ty naše).
Informativní značky jsou většinou v anglickém přepisu. Jen některé místní, málo významné ukazatele na zeleném podkladu bývají pouze v arabštině. Informativní tabule na hnědém podkladu vás nasměrují k různým turistickým atrakcím a památkám, jen je potřeba počítat s často se lišícím přepisem místních názvů do angličtiny (např. Ain = Ayn Fizayah = Fazayah).

  • jezdí se vpravo
  • používání bezpečnostních pásů je povinnost, stejně jako používání dětských autosedaček (do 4 let)
  • platí zákaz používat mobilní telefon při jízdě.
Běžným obrázkem na cestách je porušování těchto pravidel. Především děti se pohybují volně po autě a sedí (stojí), kde se dá. 

Kvalita silnic je vynikající.

Asfaltem pokryté silnice vedou často i do odlehlých oblastí a mnohé jsou i mimo osídlení osvícené. Běžným jevem i ve městě je sjíždět kdekoliv ze zpevněné silnice. Na nezpevněných cestách mimo město dávejte pozor, proražená pneumatika v odlehlé oblasti, často bez signálu, může být opravdu komplikace. Na pláže je vjezd aut zakázaný, ale místní zákaz velmi často porušují. Pokud zůstanete zahrabáni v písku na opuštěné pláži, máte opět problém. Do pouště se sami z mnoha důvodů nevydávejte.

Není povinnost mít ve dne za jízdy rozsvícená světla.

Některá auta na osvětlených komunikacích ale nesvítí ani ve chvíli, kdy už šero dávno skončilo.

Hustota dopravy mimo město je spíše nízká. V Salalah je o něco vyšší, ale zácpy, tak jak je známe z našich měst, hrozí velmi výjimečně. Běžné je otáčení na velkých křižovatkách do protisměru.

Rychlostní limity jsou podobné našim.

Maximální rychlost je 120 km/h na dálnici (většina aut má signalizaci překročení rychlosti 120 km/h), mimo město 90 km/h. Ve městě 50 km/h, na některých komunikacích může být limit až 80 km/h (v Salalah Al Rubat St.) nebo jen 30 km/h. Nižší rychlost je často vynucená označenými i neoznačenými retardéry v podobě různě vypouklých asfaltových pásů. Z některých je smyté žluté značení a někde chybí značka, která by na ně upozornila.

Rychlostní limit nepřekračujte, pokuty jsou vysoké. Rychlost jízdy se kontroluje překvapivě často a radary na silnicích fotí na každém kroku. Radary na dálnicích jsou snadno rozpoznatelné. Jsou to výrazné černo-bílé sloupy mezi středovými svodidly. Vysoké pokuty a tresty (pobyt ve vězení) hrozí za porušování všech dopravních předpisů, včetně jízdy na červenou. Pokutu můžete dostat i za špinavé auto a hlasitou hudbu.

Řidiči jedoucí ve vnitřním pruhu kruhového objezdu mají vždy přednost.

Kruhové objezdy mívají minimálně dva jízdní pruhy. Když jimi projíždíte a provoz je hustší, měli byste se při výjezdu prvním výjezdem držet ve vnějším pruhu a jinak podle počtu pruhů a výjezdů v některém z vnitřních pruhů.  Ománci často nepoužívají blinkr, ale blikají dálkovými světly, aby vás na úmysl odbočit upozornili.

Někteří místní řidiči nejezdí zrovna předpisově. Nejen, že neblikají, ale ani nezastavují na stopce. Jezděte proto pozorně a podle předpisů. Ománští řidiči jsou ale milí, trpěliví, ohleduplní, netroubí ani jinak nevyvolávají konflikty, nepožívají hrubá gesta. Dokonce můžete být předvedeni na policii, pokud projevíte neúctu k ostatním řidičům. Stačí, že projevíte jakýkoli druh hněvu nebo dokonce mírného podráždění.

Zvířata na silnici mají vždy přednost, řidiči brzdí a signalizují výstražnými světly.

Nejen mimo město dávejte za jízdy pozor na stáda krav, koz nebo volně se potulujících velbloudů i oslů. Jsou všude kolem silnic i dálnic, na středových pruzích a přecházejí, jak se jim líbí. 

V obydlených oblastech pozor na cyklisty a chodce. Různí pracovníci na kole mají tendenci jezdit v protisměru, chodci občas přebíhají i několikaproudé silnice nebo dálnice.

Nejen pro období monzunových dešťů jsou u níže položených silnic (i cestou k Ubaru v poušti) mimořádně důležité dopravní značky "záplavová zóna". Doplněné bývají sloupky s červeno-bílými pruhy jako ukazateli výšky vodní hladiny. 
(Přívalový déšť může přijít i v zimním období.)